Tuja západná Smaragd, Thuja occidentalis Smaragd 140-160cm

0 Hodnotenie
28,74 €
Modifikátor ceny variantu
Predajná cena po zľave
Cena bez DPH 23,95 €
Tuja západná Smaragd. Thuja occidentalis Smaragd. 140-160cm.
Pestované na Slovensku.
Ideálne je spojenie s granulovaným hnojivom Osmocote s postupným uvoľňovaním živín, nájdite v ponuke Substrátov a hnojív. Zapracováva sa do substrátu pred výsadbou (neskôr počas rastu). Hnojivo dokáže zásobiť rastlinu základnou dávkou živín po dobu 6 mesiacov.
 Späť na: Okrasné dreviny

Tuja západná Smaragd 140-160cm 

Tuja bola prvou drevinou privezenou z Nového sveta. Nenáročný a mrazuvzdorný strom zapustil v Európe korene už v polovici 16.storočia. Dnes tuje v nespočetných odrodách ozeleňujú záhrady a parky takmer na celom kontinente. 

Typickým znakom Tuje západnej Smaragd je, že cítite intenzívnu aromatickú vôňu pri rozmrvení listu. Svetlohnedé šišky dlhé len 1cm sa skladajú zo štyroch až piatich párov šupín. V druhom roku, keď dozrejú semená, sa šištičky Thuje západnej Smaragd roztvárajú. Prázdne potom zostávajú na strome často až do zimy.

Tuje západná Smaragd sa vyskutuje v divorastúcej forme na severovýchode Severnej Ameriky. V Európe sa vysádza v záhradách, parkoch a na cintorínoch.

Veľkosť Tuje západnej Smaragd je až 20 metrov, príležitostne až 30 metrov. Ako okrasná drevina bola vyšľachtená do mnohých odrôd rôzneho vzrastu. 

Tuje západná Smaragd dobre znáša rez, a tak husté živé ploty z nej ohraničujú mnoho záhrad, zakrpatené odrody krášlia mnohé predzáhradky. Stĺpovito rastúce odrody sa často vysádzajú na cintorínoch, kde v strednej a severnej Európe nahrádzajú nedostatočne mrazuvzdorné cyprusy. Ľahké tujové drevo sa používa na stavbu lodí a člnov. Látky obsiahnuté v rastline sa v medicíne používajú proti bradaviciam a kožných ochoreniam. 

Thuja occidentalis Smaragd 140-160cm

Výsadba Tuje západnej Smaragd. Pre výsadbu do živého plota vykopeme ryhu približne na 1,2 x šírky balu rastlín, ktoré budeme vysádzať. Hĺbku vytvoríme o niečo väčšiu ako je hĺbka balu, pretože je dobré pred umiestnením tuje smaragd pôdu pod ňou prekypriť a najlepšie aj premiešať so substrátom určeným na okrasné dreviny alebo substrátom pre ihličnany. Potom už môžeme tujku západnú Smaragd do takto vykopanej diery umiestniť tak, aby bol bal celý pod zemou. Dôležité je, aby nebola Tuja Smaragd príliš utopená v hĺbke, stromček by potom mohol uhynúť. Vrchný koniec balu by tak mal byť naozaj ľahko pod úrovňou zeme. Ak sadíme živý plot môžeme Tuju západnú Smaragd vysadiť vo vzdialenosti 50cm od seba. Ak je požadovaný rýchlejší prekryv, možno Tuje Smaragd vysadiť aj o niečo bližšie, cca.40cm. Tuja západná Smaragd vyžaduje mierne kyslú, radšej vzdušnejšiu a na živiny bohatšiu pôdu a dostatok vlahy. Spojením týchto faktorov Vás potom Tuja Smaragd odmení svojou krásne smaragdovo zelenou farbou. Stanovisko. Tuja západná Smaragd má rada skôr slnečné alebo aspoň polotienisté miesta. Kedy a ako strihať. So strihaním Tuje západnej Smaragd je lepšie počkať až sa stromčeky dobre zakorenia. To môže trošku trvať ale minimálne je dobré nechať ich 2 až 3 mesiace v kľude zakoreniť. V priebehu tejto doby je nutná pravidelná zálievka. Tuje západné Smaragd môžeme nechať pokojne rásť a zastrihnúť ich môžeme už rok od výsadby. Pre krásne hustú stenu je veľmi dôležité tuje pravidelne strihať. Živý plot z Tuje Smaragd je nutné strihať aspoň 2x ročne. Prvýkrát v termíne, kedy je dokončený hlavný predlžovací rast-na konci jari (v júni) a druhýkrát koncom leta (koniec augusta až septembra) pre finalizáciu tvaru. V prvých rokoch pravdepodobne ešte nepotrebujete zastrihávať vrcholky tují, ale strihať boky a to pod miernym uhlom kopírujúcim kužeľovitý tvar Smaragdu. Tuja západná Smaragd bude potom stále hustá. Po dosiahnutí požadovanej výšky môžeme pridať aj pravidelný zástrih vrcholkov. Zálievka Tuje západnej Smaragd je potrebná predovšetkým v období sucha. Obvzlášť je nutná na slnečnom a suchom stanovišti. Tujám západným Smaragd pomôže aj mulčovacia kôra, ktorá zabraňuje nadmernejšiemu odparovaniu vlahy z pôdy. Hnojenie. Hnojenie je dobré vykonať najmä tam kde je pôda chudobnejšia na minerály a živiny. Hnojenie Tuje západnej Smaragd vykonávame od jari kedy na jar je možné hnojiť viac a na jeseň už menej.

Recenzie

Zatiaľ tu nie je žiadna recenzia pre tento tovar.